Skip to content

37 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block52.03
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SB2G/1938/1926
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
41%
Improvement Value:$443,700
59%
Total Assessment$748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,066+1.9%
2024$17,734+5.6%
2023$16,793+1.6%
2022$16,523+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926