Skip to content

35 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block52.03
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,103
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
40%
Improvement Value:$449,700
60%
Total Assessment$754,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$17,368+1.6%
2022$17,089+3.0%
2021$16,598+3.0%
2020$16,108+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,103DeedBook 20200, Page 70171

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 20160, Page 5307Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 12447, Page 7930Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12295, Page 3296

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12183, Page 7320

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4964, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1954