Skip to content

28 Collamore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 7, 1999

Property Information

Block52.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SS2G/2640/1931
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,477
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,100
40%
Improvement Value:$503,800
60%
Total Assessment$842,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,368+1.9%
2024$22,939+5.6%
2023$21,722+1.6%
2022$21,373+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,477DeedBook 5620, Page 519

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5079, Page 716

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4837, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1931