Skip to content

28 Undercliff TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block52.04
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,439
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,000
41%
Improvement Value:$430,000
59%
Total Assessment$727,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,837+1.9%
2024$17,509+5.6%
2023$16,580+1.6%
2022$16,313+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,439DeedBook 12313, Page 4870

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6094, Page 334

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 6017, Page 27

Property Sale

Sale
$217,333
DeedBook 5420, Page 108

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5148, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1933