Skip to content

179 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$935,500
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block52.05
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SS2G/2391/1945
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,694
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,000
37%
Improvement Value:$521,500
63%
Total Assessment$832,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,743+1.9%
2024$21,344+5.6%
2023$20,211+1.6%
2022$19,886+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$935,500

To:

Sq Ft2,694DeedBook 20220, Page 44915

Property Sale

Sale
$629,000
DeedBook 20160, Page 35424

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5554, Page 657

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5329, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1945