Skip to content

39 Collamore CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block52.05
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,685
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,000
38%
Improvement Value:$551,900
62%
Total Assessment$889,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,610+1.9%
2024$20,231+5.6%
2023$19,158+1.6%
2022$18,850+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$777,000

To:

Sq Ft2,685DeedBook 20210, Page 57295

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,685DeedBook 20160, Page 26752Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,685DeedBook 20150, Page 65717Recorded9/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927