Skip to content

37 Collamore CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1995

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block52.05
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,872
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,100
40%
Improvement Value:$493,400
60%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,397+1.9%
2024$22,967+12.2%
2023$20,464+1.6%
2022$20,135+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 12450, Page 2927

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6017, Page 580

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5380, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1995