Skip to content

4 Essex TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block52.06
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,201
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
43%
Improvement Value:$600,400
57%
Total Assessment$1,044,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,509+1.9%
2024$25,041+5.6%
2023$23,712+1.6%
2022$23,331+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,284DeedBook 20170, Page 55074

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5746, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1952