Skip to content

51 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block52.07
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,591
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,300
42%
Improvement Value:$412,100
58%
Total Assessment$709,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,736-34.8%
2024$28,738+65.0%
2023$17,416+1.6%
2022$17,136+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,591DeedBook 20220, Page 88404

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,587DeedBook 20210, Page 63814Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$381,000

From:

To:

Sq Ft2,587DeedBook 20171, Page 9022Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,587DeedBook 20180, Page 34279Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4801, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1940