Skip to content

52 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block52.08
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/2222/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,892
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,400
52%
Improvement Value:$285,800
48%
Total Assessment$590,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,153+3.4%
2024$16,588+5.7%
2023$15,694+1.7%
2022$15,438+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930