Skip to content

162 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block52
Lot27.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,723
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,300
49%
Improvement Value:$329,400
51%
Total Assessment$645,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,075+1.9%
2024$15,780+5.6%
2023$14,943+1.6%
2022$14,703+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$930,000

To:

Sq Ft1,723DeedBook 20250, Page 45981

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft1,723DeedBook 20190, Page 31567

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5759, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1952