Skip to content

202 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block54.01
Lot30.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,134
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,500
39%
Improvement Value:$460,700
61%
Total Assessment$755,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 20230, Page 39692

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,862DeedBook 20220, Page 78287Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,134DeedBook 20210, Page 6700Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 20160, Page 14747Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 20150, Page 78848

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6019, Page 74

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5522, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1937