Skip to content

19 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jul 8, 1992

Property Information

Block54.02
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1603/1930
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,596
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,100
47%
Improvement Value:$304,200
53%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+1.9%
2024$14,047+5.6%
2023$13,301+1.6%
2022$13,088+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 5220, Page 140

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4898, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1930