Skip to content

60 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 11, 2010

Property Information

Block54
Lot25.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,535
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,500
37%
Improvement Value:$424,400
63%
Total Assessment$674,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,408+1.9%
2024$16,107+5.6%
2023$15,252+1.6%
2022$15,007+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,535DeedBook 12246, Page 1898

Property Sale

Sale
$436,000
DeedBook 6097, Page 636

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5881, Page 182

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5472, Page 179

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5108, Page 507

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5056, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1926