Skip to content

24 Collamore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 17, 1997

Property Information

Block55.04
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SS2G/2127/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,319
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
43%
Improvement Value:$410,700
57%
Total Assessment$714,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,153+1.9%
2024$16,838+5.6%
2023$15,944+1.6%
2022$15,688+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,319DeedBook 5512, Page 475

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5145, Page 152

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4896, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1930