Skip to content

1 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block55.04
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,900
43%
Improvement Value:$434,000
57%
Total Assessment$754,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,516+1.9%
2024$20,139+5.6%
2023$19,071+1.6%
2022$18,764+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,477DeedBook 20150, Page 95744

Property Built

Built

Year Built: 1935