Skip to content

2 Undercliff TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 16, 1991

Property Information

Block55.05
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,900
41%
Improvement Value:$455,700
59%
Total Assessment$769,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,017+1.9%
2024$18,668+5.6%
2023$17,677+1.6%
2022$17,393+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,474DeedBook 5166, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1941