Skip to content

9 Collamore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block55.05
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SS1C
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,693
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
47%
Improvement Value:$344,500
53%
Total Assessment$648,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+1.9%
2024$15,417+5.6%
2023$14,599+1.6%
2022$14,364+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft1,693DeedBook 20240, Page 69554

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,993DeedBook 20200, Page 79450Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 5037, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1932