Skip to content

8 Grand View AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block55.06
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,231
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,300
43%
Improvement Value:$428,900
57%
Total Assessment$752,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628+1.9%
2024$18,286+5.6%
2023$17,316+1.6%
2022$17,037+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,231DeedBook 6212, Page 812

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4797, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1930