Skip to content

69 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block55.06
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,416
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,400
54%
Improvement Value:$262,100
46%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,298+1.9%
2024$13,054+5.6%
2023$12,361+1.6%
2022$12,162+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20211, Page 31028

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20170, Page 13045Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 6155, Page 700

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5575, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1942