Skip to content

18 Grand View AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block55.06
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,218
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,300
44%
Improvement Value:$405,300
56%
Total Assessment$728,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,455+1.9%
2024$20,079+5.6%
2023$19,014+1.6%
2022$18,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft2,218DeedBook 6073, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1930