Skip to content

19 Bradford AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block55.06
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,367
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,300
42%
Improvement Value:$430,900
58%
Total Assessment$747,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,715+1.9%
2024$17,390+5.6%
2023$16,467+1.8%
2022$16,168+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$498,500
Sq Ft2,185DeedBook 20200, Page 48614Recorded5/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1936