Skip to content

14 Grand View AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Feb 1, 2020

Property Information

Block55.06
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,812
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,300
40%
Improvement Value:$475,200
60%
Total Assessment$798,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,781+1.9%
2024$21,381+5.6%
2023$20,246+1.6%
2022$19,921+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,812DeedBook 20200, Page 42400

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 20170, Page 84449Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5335, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1940