Skip to content

16 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block55.07
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,094
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
47%
Improvement Value:$335,300
53%
Total Assessment$634,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,706+1.9%
2024$17,380+5.6%
2023$16,458+1.6%
2022$16,194+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 20180, Page 73762

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 12455, Page 9976Recorded9/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1926