Skip to content

23 Gilbert PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block55.07
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
47%
Improvement Value:$331,700
53%
Total Assessment$621,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,305+1.9%
2024$14,042+5.6%
2023$13,297+1.6%
2022$13,083+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 20180, Page 38246

Property Built

Built

Year Built: 1931