Skip to content

23 Undercliff TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block55.08
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,592
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
42%
Improvement Value:$446,200
58%
Total Assessment$771,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,891+1.9%
2024$19,521+5.7%
2023$18,472+1.7%
2022$18,171+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 6342, Page 40

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4889, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1925