Skip to content

Northfield Avenue(Block 55.08 Lot 3)West Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block55.08
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage1,663
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,855+1.9%
2024$3,784+5.6%
2023$3,583+1.6%
2022$3,526+3.0%
Property History

No events match the selected filters.