Skip to content

12 Benvenue AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block56.01
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,577
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,600
46%
Improvement Value:$333,700
54%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,635+1.9%
2024$13,385+5.6%
2023$12,674+1.6%
2022$12,471+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,700
DeedBook 6072, Page 671

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5534, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1929