Skip to content

714 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block56.01
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,561
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
50%
Improvement Value:$279,400
50%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,743+1.9%
2024$13,491+5.6%
2023$12,775+1.6%
2022$12,569+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955