Skip to content

68 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block57.01
Lot106
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,690
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,800
45%
Improvement Value:$369,200
55%
Total Assessment$668,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,602+1.9%
2024$15,316+5.6%
2023$14,503+1.6%
2022$14,270+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,981DeedBook 12565, Page 9075

Property Sale

Sale
$518,000
DeedBook 6345, Page 651

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5558, Page 285

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5245, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1928