Skip to content

40 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block57.01
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
50%
Improvement Value:$297,800
50%
Total Assessment$596,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+1.9%
2024$14,341+5.6%
2023$13,580+1.6%
2022$13,362+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930