Skip to content

52 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block57.01
Lot53.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,100
42%
Improvement Value:$410,100
58%
Total Assessment$707,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,270+1.9%
2024$16,953+5.6%
2023$16,053+1.6%
2022$15,795+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$536,000

To:

Sq Ft1,987DeedBook 20181, Page 5993

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 6162, Page 652

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5476, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1930