Skip to content

60 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Aug 12, 1993

Property Information

Block57.01
Lot53.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
40%
Improvement Value:$495,800
60%
Total Assessment$820,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+1.9%
2024$20,461+5.6%
2023$19,375+1.6%
2022$19,064+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft3,324DeedBook 5274, Page 692

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4993, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1930