Skip to content

36 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 24, 2006

Property Information

Block57.01
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,812
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
41%
Improvement Value:$476,900
59%
Total Assessment$801,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,991+1.9%
2024$21,588+5.6%
2023$20,442+1.6%
2022$20,113+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,812DeedBook 6378, Page 738

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5917, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1926