Skip to content

28 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 10, 2002

Property Information

Block57.01
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,953
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
42%
Improvement Value:$448,600
58%
Total Assessment$773,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,031+1.9%
2024$20,645+5.6%
2023$19,549+1.6%
2022$19,235+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,953DeedBook 5905, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1926