Skip to content

139 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block57.01
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,492
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
39%
Improvement Value:$527,100
61%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,748+1.9%
2024$19,385
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft3,492DeedBook 20240, Page 35316

Property Sale

Sale
$513,600
DeedBook 20230, Page 48172Recorded8/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925