Skip to content

161 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1942
Other Exempt

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Oct 19, 2004

Property Information

Block57.01
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,100
48%
Improvement Value:$319,200
52%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,422+5.7%
2023$11,750+1.7%
2022$11,557+3.0%
2021$11,218+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$283,500

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6125, Page 492

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5346, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1942