Skip to content

82 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block57.01
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,290
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,800
43%
Improvement Value:$395,000
57%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,949+1.9%
2024$19,583+5.6%
2023$18,544+1.6%
2022$18,246+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 20230, Page 41041

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5330, Page 205

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4977, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1930