Skip to content

9 Beaumont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 21, 1992

Property Information

Block57.02
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,055
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,500
39%
Improvement Value:$519,400
61%
Total Assessment$856,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,535+1.9%
2024$29,974+5.6%
2023$28,384+1.6%
2022$27,927+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft3,055DeedBook 5180, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1957