Skip to content

290 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2019

Property Information

Block57.02
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,953
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,900
42%
Improvement Value:$402,300
58%
Total Assessment$696,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,387+1.9%
2024$19,031+5.6%
2023$18,021+1.6%
2022$17,731+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12024, Page 4164

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4888, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1928