Skip to content

13 Beaumont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 12, 1994

Property Information

Block57.02
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,724
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,700
51%
Improvement Value:$322,500
49%
Total Assessment$655,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,015+1.9%
2024$17,684+5.6%
2023$16,745+1.6%
2022$16,476+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 5322, Page 831

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5175, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1957