Skip to content

15 Beaumont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block57.02
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,032
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,100
47%
Improvement Value:$369,900
53%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,544+1.9%
2024$18,203+5.6%
2023$17,237+1.6%
2022$16,960+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 20170, Page 73061

Property Built

Built

Year Built: 1921