Skip to content

14 Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block57.03
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,783
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,000
41%
Improvement Value:$475,600
59%
Total Assessment$812,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,312+1.9%
2024$20,921+5.6%
2023$19,811+1.6%
2022$19,492+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$474,000

To:

Sq Ft2,783DeedBook 6055, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1940