Skip to content

6 Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block57.03
Lot19.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,576
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,000
42%
Improvement Value:$472,400
58%
Total Assessment$809,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,645+1.9%
2024$21,247+5.6%
2023$20,120+1.6%
2022$19,796+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 5829, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1930