Skip to content

53 Cobane TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block57.03
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,100
44%
Improvement Value:$415,400
56%
Total Assessment$740,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,954+1.9%
2024$21,551+5.6%
2023$20,407+1.6%
2022$20,079+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,368DeedBook 5920, Page 438

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5436, Page 633

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 5109, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925