Skip to content

179 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
May 29, 1991

Property Information

Block58.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,024
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,800
39%
Improvement Value:$473,900
61%
Total Assessment$776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,954+1.9%
2024$18,602+5.7%
2023$17,601+1.7%
2022$17,314+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft3,024DeedBook 5171, Page 689

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5045, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1930