Skip to content

176 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$154,673
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block58.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,216
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,200
42%
Improvement Value:$391,600
58%
Total Assessment$672,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+1.9%
2024$13,794+5.6%
2023$13,062+1.6%
2022$12,852+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,673

To:

Sq Ft2,216DeedBook 20240, Page 60496

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 12476, Page 3396Recorded1/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930