Skip to content

184 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 23, 2011

Property Information

Block58.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,298
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,200
42%
Improvement Value:$380,400
58%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,221+1.9%
2024$15,923+5.6%
2023$15,078+1.6%
2022$14,835+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,298DeedBook 12306, Page 5240

Property Built

Built

Year Built: 1930