Skip to content

186 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block58.01
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,967
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,200
42%
Improvement Value:$384,400
58%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,516+1.9%
2024$14,249+12.4%
2023$12,679+1.6%
2022$12,475+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,967DeedBook 20220, Page 97652

Property Built

Built

Year Built: 1932