Skip to content

181 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block58.01
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,384
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,200
41%
Improvement Value:$399,000
59%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,223+1.9%
2024$16,907+5.6%
2023$16,010+1.6%
2022$15,752+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 20210, Page 17979

Property Built

Built

Year Built: 1931